Ułatwienia dostępu

Maria Montessori

"Dziecko i dorosły to dwie różne części ludzkości, które nawzajem wpływają na siebie i przy obopólnej pomocy powinny współistnieć w harmonii. To nie jest więc tylko tak, że dorosły musi pomagać dziecku, ale także dziecko musi pomagać dorosłemu."

t DSCN1817W naszym żłobku w dwóch starszych grupach Bystrzaki i Odkrywcy w ramach edukacji żywieniowej realizowany jest przez ciocię Iwonkę - naszą intendentkę projekt "Uważne jedzenie". Program ten ma na celu uwrażliwienie dzieci na rozróżnianie sygnałów płynących z ciała takich jak głód i sytość oraz odczuwanie wrażeń związanych z jedzeniem.

Podczas zajęć dzieci poznają różne stany głodu i sytości, a także próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy czujemy, że brzuszek jest pusty, a kiedy pełny, a tym samym kiedy powinniśmy zaczynać, a kiedy kończyć posiłek. Ponadto dzieci będą poznawać różne warzywa i owoce ze zwróceniem uwagi na rozróżnianie smaków oraz temperatury, konsystencji, wielkości i ostrości poszczególnych produktów spożywczych. Dzięki tego typu warsztatom dzieci uczą się skupienia i zyskują większą świadomość posczas posiłku.