Maria Montessori

"Dziecko i dorosły to dwie różne części ludzkości, które nawzajem wpływają na siebie i przy obopólnej pomocy powinny współistnieć w harmonii. To nie jest więc tylko tak, że dorosły musi pomagać dziecku, ale także dziecko musi pomagać dorosłemu."

t Honeyview DSCN1005Dziś w naszym Żłobku po raz kolejny mieliśmy gościa, który przeczytał naszym Żłobkowiczom bajkę. Tym razem gościliśmy panią Martę Szymiec - Zastępcę Wójta Gminy Psary.

t Honeyview DSC 727926 kwietnia w naszym parku Żurawiniec odbył się festyn rodzinny, który był częścią cyklu imprez obchodzonych w Gminie Psary z okazji jej 50 lecia. Na uczestników pikniku czekało wiele konkurencji, w których można było się zmierzyć. Można było sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Gminy rozwiązując krzyżówkę czy przygotowane quizy. Najmłodsi mogli sprawdzić swoje siły w biegu na 50 metrów. Największą atrakcją dla dzieci był pokaz wozu strażackiego przygotowany przez OSP Dąbie. Pamiatką po obchodach tego jubileuszu jest  zasadzona rabata kwiatowa w kształcie cyfry 50 w naszym ogrodzie żłobkowym.

received 57102635146693421 marca większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Ale jest to także Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób urodzonych z tym z zespołem. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się te osoby. Gminny Żłobek w Psarach również przyłączył się do tej idei.

t DSCN033715 marca w naszym żłobku odbyły się zajęcia ruchu rozwijającego wg Weroniki Sherborne. Metoda ta wykorzystuje ruch i dotyk do wspomagania rozwoju psycho-ruchowego dziecka i nawiązywania z nim bliskiej relacji. Zajęcia poprowadziły nasze opiekunki dla rodziców i dzieci uczęszczających do naszego żłobka.

4Nasza placówka bierze udział w konkursie: "Bezpieczny i przyjazny żłobek". Celem konkursu jest rozwijanie aktywności małych dzieci oraz wdrażanie do samodzielności. Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanków oraz rozbudzenie ciekawości, stymulowanie wszystkich obszarów rozwoju. W ramach konkursu realizowanych jest wiele zadań, m.in.:

  • codzienne zabawy na świeżym powietrzu, w myśl idei "pogoda to nie przeszkoda",
  • wspieranie zdrowych nawyków żywieniowych,
  • stwarzanie optymalnych warunków do rozwoju (polisensorycznych, aktywizujących, eksperymentalnych).