Ułatwienia dostępu

Maria Montessori

"Dziecko i dorosły to dwie różne części ludzkości, które nawzajem wpływają na siebie i przy obopólnej pomocy powinny współistnieć w harmonii. To nie jest więc tylko tak, że dorosły musi pomagać dziecku, ale także dziecko musi pomagać dorosłemu."

Wszystko co warto wiedzieć o chlebie:

  • Regularnie spożywany chleb wysokiej jakości pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – chroni przed nowotworami i poprawia pamięć.
  • Pieczywo wypiekane z naturalnych składników jest zdrowym źródłem witamin z grupy B i E oraz wielu substancji mineralnych, między innymi wapnia, magnezu, sodu, potasu, żelaza i fosforu.
  • Chleb powinien mieć prosty skład: mąka, woda, sól oraz zakwas i/lub drożdże ewentualnie dodatki w postaci nasion, ziaren czy suszonych owoców i ziół.
  • Bochenek powinien być dość ciężki – to znak, że jest treściwy, a nie wypełniony sztucznymi substancjami spulchniającymi.
  • Chleb na zakwasie a chleb na drożdżach?! Bochenek na zakwasie jest zdrowszy, gdyż ma niższy indeks glikemiczny niż chleb drożdżowy oraz cechuje się lepszą dostępnością składników mineralnych. Niestety dla osób o wrażliwym żołądku może być za ciężki i powodować bóle. Chleb na drożdżach (zwykle chleb pszenny) to zupełnie inny rodzaj pieczywa. Ma delikatniejszą, piankową i miękką strukturę, łagodniejszy smak i jasny kolor. Warto go wybierać jako urozmaicenie oraz wówczas, gdy mamy wrażliwe jelita.
  • Czy to prawda, że biały chleb jest niezdrowy? Można znaleźć biały chleb (chleb z mąki pszennej) o dobrym składzie, ale zawsze pozostanie on gorszy, niż chleb pełnoziarnisty. W zdrowej diecie szukamy źródeł błonnika, składników mineralnych, witamin i produktów o wyższym indeksie sytości – w tym kontekście chleb z pełnego ziarna zawsze będzie zdrowszy, niż pieczywo z oczyszczonej mąki pszennej. Białe pieczywo można wybierać jako okazjonalny przysmak. Jednak dla zdrowia najlepsze jest wybieranie pełnoziarnistego pieczywa na co dzień.
  • Jakich dodatków do chleba unikać? Guma guar, emulgatory, słód jęczmienny, karmel, konserwanty itp.
  • Warto kupować pieczywo razowe lub pszenne w zaufanej piekarni!

Nie marnuj i nie wyrzucaj chleba!!! Jak odświeżyć chleb? Co zrobić z czerstwego chleba?

  1. Zamróź nadmiar kupionego pieczywa. Gdy zajdzie potrzeba, wystarczy wyjąć pieczywo z zamrażarki i poczekać aż odtajeje lub po 30 minutach przebywania w pokojowej temperaturze, umieścić je na 2-3 minuty w piekarniku nagrzanym na 140 stopni.
  2. Przechowuj chleb owinięty w bawełnianą ściereczkę i włożony do chlebaka, aby pieczywo dłużej pozostało świeże. W papierowym woreczku szybko wyschnie.
  3. Do torebki z czerstwym pieczywem dołóż połówkę jabłka albo łodygę selera naciowego. Na drugi dzień chleb stanie się świeższy.
  4. Z czerstwego chleba możesz zrobić francuskie tosty. W tym celu wystarczy czerstwe kromki maczać w mieszaninie rozbełtanego jaja z odrobiną mleka i cukru waniliowego, a następnie smażyć do ścięcia jaja na rozgrzanym maśle.
  5. Lekko czerstwy chleb pokrojony w kostkę zamień w chrupiące grzaneczki idealne do zup lub sałatek. Wystarczy przygrzać czerstwy chleb na patelni suchej lub z odrobiną oliwy.
  6. Suche pieczywo namocz w wodzie lub mleku i dodaj do masy na mielone kotlety. Dzięki temu, kotlety będą pulchniejsze i bardziej wilgotne.
  7. Przygotuj panierkę z suchego chleba i bułek. Wystarczy suche pieczywo zetrzeć na tarce lub zmielić w maszynce.
  • A co to jest chleb bezglutenowy? I czy jest zdrowszy Chleb bezglutenowy to produkt diametralnie różniący się od pieczywa glutenowego, czyli tradycyjnego wypiekanego z mąki pszennej lub żytniej. Gluten to mieszanina białek roślinnych, które znajdują się w pszenicy, a także w innych zbożach, takich jak żyto czy jęczmień. Glutenu nie mogą spożywać osoby z alergią na gluten oraz chorzy z celiakią to choroba autoimmunologiczna przebiegająca z nietolerancją glutenu. Osoby z celiakią nie mogą spożywać tradycyjnego chleba na mące pszennej czy żytniej, ani żadnych innych produktów mogących zawierać nawet śladowe jego ilości. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele bezglutenowych alternatyw dla tradycyjnego pieczywa. Popularnością cieszy się chleb kukurydziany lub chleb gryczany z uwagi na interesujący smak. Producenci tworzą też rozmaite mieszanki mąk bezglutenowych, między innymi z tapioki czy amarantusa.